сучасна...
    традиційна...
      інноваційна...
Переяслав-Хмельницька
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІст. №5

офіційний шкільний сайт
Адреса: 08403, Київська обл.,
м.Переяслав-Хмельницький,
вул. Космонавтів 22
Телефон:
7-21-49 (Секретар)
E-mail:
zooch5@ukr.net
Попередній
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testsimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testsimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
Наступний
Меню сайта
 
Про школу
 
Дозвілля
 
Корисні посилання
Ми знаходимось тут
 

Конкурс Доля "дітей війни"

«Він викликає повагу»
Минулого тижня,  коли я була у бабусі, я побачила літнього чоловіка, до якого всі ставилися з чемністю і повагою. Мені стало цікаво, що ж це за людина і чому вона викликає такий інтерес? Тому вирішила взяти в нього інтерв'ю й донести до інших, яка це дійсно незвичайна людина.
Це був бабусин сусід Кравченко Михайло Євстафійович, який проживає у м. Переяславі-Хмельницькому на вулиці Барвистій,3. Він погодився розповісти мені про важкі часи його дитинства.
 
- Розкажіть, будь ласка, з чого все почалося?
- Ці події відбулися у 1943 році. Вранці 25 серпня я з батьком працював в полі. Після обіду з боку лісу з'явилися два поліцая ,які попрямували в нашу сторону. Підійшовши до нас, вони сказали: «Кидайте працювати, залишайте худобу в полі, та йдіть додому». Ми все залишили в полі і на коні приїхали додому. Коли ми зайшли в будинок, поліцаї нам оголосили: «Ви арештовані всією сім'єю як політично ненадійні елементи. Нікому з дому не виходити. Одна година на збори. Беріть документи, особисті речі та продукти - стільки, скільки можете віднести ». Від великого шоку ми не могли збагнути, що з собою брати, і чи потрібні нам взагалі речі і продукти. Поки ми збиралися, один поліцай пішов до нашого сусіда Василя Митрофаненка і попросив, щоб він відвіз нас з речами. 
 
- Куди ж вас відвезли? Що відбулось потім?
- Під вечір привезли нас у центр села Хорошево. Там стояли шість вантажних автомашин, вкритих брезентом. Навколо ходили озброєні поліцаї. Дві машини вже були заповнені людьми. І ще чотири стояли пусті. Коли всі машини вже були повністю заповнені ми рушили. Всі машини попрямували на станцію Зилупе. На кожній машині знаходилися чотири поліцая. Місце збору було оточене. І коли всі машини вже були повні, ми попрямували на станцію Зилупе. Приїхавши ближче до вечора нас почали збирати й загонити до вагонів.
 
-У яких умовах ви перебували під час перевезення?
- Умови були погані. У вагонах сходинок не було, і нас штовхали, як худобу, під мат поліцаїв. Жінки кричали і плакали. Чоловіки лаялися. Заарештовані заповнили кілька товарних вагонів. Пiд час усієї поїздки нам нічого не давали, навіть краплинки води. Вагони були настільки забиті людьми, що лежати і сидіти було неможливо. Були маленькі діти, їх потрібно було вкладати спати, але де? Дихати було важко, не вистачало повітря. Туалету не було. Так нас везли більше доби - дві ночі. 27 серпня після обіду наш товарний склад зупинився в лісі. Поліцаї-охоронці відкрили двері вагонів і стали кричати, щоб ми швидше виходили з вагонів. Коли я вийшов з вагону, я трішки не зрозумів, що зараз буде, адже навкруги не було жодної ознаки на цивілізацію. Навколо був один ліс. Весь склад був оточений озброєними есесівцями з автоматами і собаками. Ми розташувалися на узбіччі канави. Несподівано з лісу прибуло кілька вантажних автомашин з есесівцями. Нам наказали завантажити на машини всі речі і продукти. Коли повантажили, машини знову пішли в ліс. Тим часом ми встигли поспілкуватися з людьми з інших вагонів.
 
-А ким були ці люди? Якимись злочинцями чи такими ж невинними?
- Це були такі ж, як ми - неблагонадійні для фашистського режиму сім'ї . Всіх нас привезли сюди, щоб позбавити опори партизан. Нам наказали побудуватися в колону по п'ять чоловік. Ми йшли по середині дороги. На узбіччях йшли конвоїри з автоматами. Ходу замикали есесівці. Нас вели в глибину лісу, де не було ніяких ознак життя.
 
- Які здогадки були, що до того куди ви прямуєте?
-У колоні почали говорити, що нас ведуть на розстріл. Ніхто ж не знав, що в лісі знаходиться концтабір. Коли нас привели на територію табору, то ми побачили: по усипаним щебенем доріжках кудись поспішали одягнені в сірі роби люди. Це мене трохи налякало.
 
- Як виглядало це місце? Напевно воно було жахливим!
- Навколо двору в три ряди, симетрично, розташувалися низькі бараки. У двоповерховому будинку комендатури на високих щоглах майоріли два прапори. Один - червоний з білим колом та чорною свастикою, інший - чорний з двома літерами «SS». Навколо колючого дроту були встановлені спостережні вежі, на яких зловісно поблискували стволи кулеметів і німецькі каски. У центрі стояла висока спостережна вишка, з якої весь табір був видний, як на долоні. На ній теж стояв охоронець з кулеметом. Нас привели на площу перед будівлею комендатури табору. Там стояло кілька столів, за ними сиділи гестапівці, які проводили реєстрацію прибулих. Голосно кричачи і лаючись, гестапівці вибудовували в чергу людей, щоб зібралися перед будівлею комендатури. Почалася реєстрація прибулих. Від кожного вимагали паспорт.
 
- Куди ви потрапили після регістрації?
- Нас привели в один з бараків. Оскільки в бараці повинна була вироблятися дизінфекції всього одягу, то було наказано продукти і тютюн здати. Після санобробки всіх разом - дітей, чоловіків і жінок - голими, без одягу, погнали в лазню. Баня була малопропускною, а нас було кілька сотень людей. За кілька годин всі повинні були пройти через лазню - «помитися». Тому вся ця процедура відбувалася в поспіху, стрімголов. Після «лазні» нас всіх пригнали в порожній барак.
 
- Це просто жахливо!Барак був прийнятним для проживання?
- Барак не опалювався. Всі ми, напівголі, мерзли.  На голих нарах влаштовувалися на нічліг. Стомившись за дві доби, хтось заснув, хтось міркував, як пережити ніч, чи довго триматимуть у цьому бараці, чи повернуть нам наші речі. Всі тулилися одне до одного, щоб зігрітися. Протягом усього дня ми нічого не їли, нас мучив голод. Наступного дня всіх поставили на харчування і дали перший сніданок. Весь день пішов на формування. Працездатним на лівий рукав пришили білі стрічки з чорними номерами. З цього дня ми втратили свої імена та прізвища. Нас називали тільки по номерах.
Увечері нас всіх вишукували біля бараків для першої переклички. Перед нами виступив один з найбільш довірених осіб коменданта табору гауптштурмбанфюрера  Рауха.
 
- Ви пам'ятаєте, якими були його слова?
- Сподіваюся, - сказав есесівський прислужник, - ви розумієте, де знаходитесь. Будете робити те, що ми скажемо. З цього дня ви - ув'язнені, стало бути, з вами і будуть так поводитися. Без конвою ніхто не має права відходити від барака далі, ніж на 60 метрів. Охорона буде стріляти без попередження. Будь, навіть найменший проступок, карається. Намагатися втекти марно. Кожен буде спійманий і безжально розстріляний. Весь хлібний пайок не можна з'їдати вранці, інакше ввечері доведеться лягати спати на голодний шлунок. Тому, хто буде добре поводитися і старанно працювати, боятися нічого. Запам'ятайте це!Після вечірньої переклички ми повернулися в свої бараки.
 
- Як ви харчувались під час проживання в концтаборі?Яку їжу вам давали?
- Годували нас таким чином: на добу на дорослої людини давали 200 гр. хліба з домішкою тирси. Вранці на сніданок - чорна кава, за смаком і по виду нагадував коричневу болотну іржу. Обід - баланда з кісток конини або рибних голів .У цієї баланди був огидно поганий запах і смак. Траплялися шматочки гнилої картоплі і моркви .
 
- Скільки років вам було, коли ви туди потрапили?
- На той час мені було 16 років, я ще був дитиною.
 
- Харчування дітей було таким як і в дорослих?Чи все таки було кращим?
- Діти отримували додатково в обід ще склянку молока і один тонкий шматочок хліба, намазаний повидлом. На добу отримували 100-150 гр. хліба і півпорції баланди.
 
- Роскажіть будь ласка, яким був барак в якому ви проживали, і як там розміщали людей?
- Ми жили в бараку № 13. Бараки були приблизно 30 метрів в довжину. По обидві сторони були обладнані трьох або чотириповерхові нари, на які можна було заповзти тільки рачки. На першому або другому поверсі нар розміщувалися сім'ї з маленькими дітьми та людьми похилого віку. Верхні поверхи займали сім'ї з дорослими членами сім'ї. Бараки були розраховані на 250-300 чоловік, але там містилося до 500. У кожному бараку стояли по дві печі. У жовтні та листопаді їх ще топили, а потім ні!
 
- Як проходив час в таборі?
- Дні в таборі тяглися, як суцільний кошмар. Кожен день був заповнений подіями - одне важче іншого. Частина ув'язнених відправляли на роботу за межі лагері. Завжди кількох жінок по черзі брали працювати на кухню. Кілька разів таке щастя - працювати на кухні - випадало моїй мамі.
 
-А чим займалися діти?
- Діти, щоб заповнити час, грали на звалищі. Воно було недалеко від нашого барака, куди були викинуті негідні валізи, банки, пляшки, залізо та інший непотріб. Коли особливо сильно хотілося їсти, ми бігли в свій барак за рештою захованим шматочком хліба, скачували його в маленькі кульки, клали в кишеню, а потім по одному клали в рот і довго-довго смоктали. Нам здавалося, що так краще можна, втамувати голод.
 
- Діти були в безпеці? Чи все таки була якась загроза?
- Загроза була. Незабаром в бараці почали лютувати кір і дизентерія. Виснажені організми дітей були нездатні чинити опір хворобі, багато вмирали. У батьків стали віднімати дітей. Переводили їх у дитячі бараки. У деяких матерів - по двоє, по троє ... Плакали діти, плакали матері. Багато падали без свідомості від згадки про розлуку. Але чинити опір було марно. З дитячого барака діти поверталися до батьків тільки в рідкісних випадках. Розповідали, що в бараці у дітей брали кров для потреб німецької армії. У Галини Шоптенко з нашого барака відняли п'ятирічну доньку Марійку. Їй дивом вдалося залишитися в живих. Якимось чином про їх біді дізналася їхня тітка з Риги. Вона приїхала за Марійкою. У комендатурі їй видали перепустку, і вона прийшла в наш барак. У нашому бараці Марійки не виявилося. Батьки сказали, що Марію забрали в дитячий барак. Тітка пішла в дитячий барак і забрала Марійку. Принесла її в наш барак. Це був живий скелет. Але все ж дівчинка залишилася жива ...
Наприкінці жовтня - початку листопада, щоб позбутися зайвих клопотів, з табору деяких дітей стали відпускати додому. Приїжджали родичі і забирали дітей з табору.
 
- Чи не заздрили ви, що забирають їх, а не вас?
- Не приховую, я їм заздрив і вважав щасливчиками - адже вони залишаться живі і будуть жити вдома.
Мої батьки дуже турбувалися, що мене, хворого, додому не відправлять. Мати стала просити начальство, щоб їй дозволили працювати на кухні. Іноді їй це вдавалося. Вона потайки потроху приносили хліб - підтримати нас. Через деякий час я трохи зміцнів, став потроху рухатися. В обідню перерву, коли всі зібралися в барак на обід, один з працівників комендатури оголосив список дітей які сьогодні поїдуть додому. Я почув своє прізвище, ім'я та ім'я моєї знайомої Оленки, яка теж була дуже хвора.
 
- Як саме відбувалося відправлення?
- Після обіду від'їжджають і проводжаючим потрібно було вишикуватися біля барака. Проводжати дозволялося одній людині - родичу: матері чи батьку. Мене з Оленкою проводжали мама і двоюрідний брат Іван Стеценко. Дітям з собою дозволялося взяти особисті речі. Дітей і проводжаючих привели на площу до комендатури табору. Мати і двоюрідний брат Іванко вели мене і Олену під руки і несли невеликий вузлик. Коли прийшли на площу, побачили - варто суцільний ланцюг есесівців. Вони обшукували кожну дитину. Обшукували дуже ретельно. Вивертали кишені, розв'язували вузлики. Кращі речі відбирали...
 
- Що сталось після повернення? Де ви жили і хто про вас піклувався?
- Через два дні ми добралися до свого будинку. Було вже темно. У будинку не було світла. Ми хотіли відкрити двері, але вони виявилася замкнені зсередини. Ми не знали, що в нашому будинку живе наша тітка Ольга. На наш стукіт у двері почули голос: «Хто там стукає в такий пізній час?». Ми пояснюємо, що це, Ваня і Михайлик приїхали додому з концтабору. Тітка була в подиві, але коли відкрила двері, запалила лампу і побачила нас - ось це була зустріч! Вона нас відразу вмила, нагодувала - правда, не досхочу - і поклала спати.
 
-А що ж сталося з вашими батьками?
-Через чотири дні після того, як нас відправили додому, батьків відправили з табору до Німеччини на примусові роботи.
 
- Дуже дякую вам за розповідь, Михайло Євстафійовичу, ви дійсно варті пошани і поваги! Мені було дуже приємно з вами познайомитися!
 
Так, життя важке, трагічне, суворе, але він зміг це пережити, пройшов випробування долі й зміг залишитися відкритою, щирою, доброю людиною, яка вірить, що більше нікому не прийдеться втрачати близьких, рідних, Батьківщину.
 
Ігнатьєва Єлизавета, 11 клас
 
Форма входу
Логін:
Пароль:
 
Карта сайта
Календар
«  Червень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Годинник
 >
Педагогічна преса

ЗОШ І-ІІІ ст. №5 м.Переяслава-Хмельницького - Україна © 2020Украинский портАл каталог сайтів Общественные науки в каталоге сайтов