сучасна...
    традиційна...
      інноваційна...
Переяслав-Хмельницька
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІст. №5

офіційний шкільний сайт
Адреса: 08403, Київська обл.,
м.Переяслав-Хмельницький,
вул. Космонавтів 22
Телефон:
7-21-49 (Секретар)
E-mail:
zooch5@ukr.net
Попередній
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testsimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testsimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
 • testimage
  testimage
  testimage
  testimage
Наступний
Меню сайта
 
Про школу
 
Дозвілля
 
Корисні посилання
Ми знаходимось тут
 

Інформаційний каталог

Головна » Статті » Загальна література [ Додати статтю ]

Війна і мир cтислий зміст твору
Війна і мир
Переказав Л. І. Соболєв

Роман описує події Великої Вітчизняної війни з Наполеоном 1812 року. У центрі оповідання - сім'я графа Ростова.

Том перший

Дія книги починається влітку 1805 р. в Петербурзі. На вечорі у фрейліни Шерер присутні серед інших гостей Пьер Безухов, незаконний син багатого вельможі, і князь Андрій Болконський. Розмова заходить про Наполеона, і обидва друзі намагаються захистити велику людину від засуджень господині вечора і її гостей. Князь Андрій збирається на війну, тому що мріє про славу, рівну славу Наполеона, а П'єр не знає, чим йому зайнятися, бере участь в гульні петербурзької молоді (тут особливе місце займає Федір Долохов, бідний, але надзвичайно вольовий і рішучий офіцер); за чергове пустощі П'єр висланий зі столиці, а Долохов розжалуваний у солдати.

Далі автор переносить нас до Москви, в будинок графа Ростова, доброго, хлібосольного поміщика, що влаштовує обід на честь іменин дружини та молодшої доньки. Особливий сімейний уклад об'єднує батьків ростових і дітей - Миколу (він збирається на війну з Наполеоном), Наташу, Петю і Соню (бідну родичку Ростових); чужий здається тільки старша дочка - Віра.

У Ростові триває свято, всі веселяться, танцюють, а в цей час в іншому московському будинку - у старого графа Безухова - господар при смерті. Починається інтрига навколо заповіту графа: князь Василь Курагін (петербурзький придворний) і три княжни - всі вони далекі родичі графа і його спадкоємці - намагаються викрасти портфель з новим заповітом Безухова, по якому його головним спадкоємцем стає П'єр; Ганна Михайлівна Друбецкая - бідна пані з аристократичного старовинного роду, самозабутньо віддана своєму синові Борису і скрізь шукає заступництва для нього, - заважає викрасти портфель, і величезний статок дістається П'єру, тепер вже графу Безухову. П'єр стає своєю людиною в петербурзькому світі; князь Курагін намагається одружити його зі своєю донькою - красунею Елен - і досягає успіху в цьому.

У Лисих Горах, маєтку Миколи Андрійовича Болконського, батька князя Андрія, життя йде давно заведеним порядком; старий князь постійно зайнятий - то пише записки, то дає уроки дочці Марії, то працює в саду. Приїжджає князь Андрій з вагітною дружиною Лізою; він залишає дружину в будинку батька, а сам вирушає на війну.

Осінь 1805; російська армія в Австрії бере участь у поході союзних держав (Австрії і Пруссії) проти Наполеона. Головнокомандувач Кутузов робить все, щоб уникнути участі росіян у битві, - на огляді піхотного полку він звертає увагу австрійського генерала на погане обмундирування (особливо на взуття) російських солдатів; аж до Аустерлицької битви російська армія відступає, щоб з'єднатися з союзниками і не приймати битви з французами. Щоб основні сили росіян змогли відступити, Кутузов посилає чотирьохтисячний загін під командуванням Багратіона затримати французів; Кутузову вдається укласти перемир'я з Мюратом (французьким маршалом), що дозволяє виграти час.

Юнкер Микола Ростов служить у Павлоградському гусарському полку, він живе на квартирі в німецькому селі, де стоїть полк, разом зі своїм ескадронним командиром, ротмістром Василем Денисовим. В один ранок у Денисова пропав гаманець з грошима - Ростов з'ясував, що гаманець взяв поручик Телянін. Але цю провину Теляніна кидає тінь на весь полк - і командир полку вимагає, щоб Ростов визнав свою помилку і вибачився. Офіцери підтримують командира - і Ростов поступається; він не вибачається, але відмовляється від своїх звинувачень, і Теляніна виключають з полку через хворобу. Тим часом полк вирушає в похід, і бойове хрещення юнкери відбувається під час переправи через річку Енс; гусари повинні переправитися останніми і підпалити міст.

Під час Шенграбенского битви (між загоном Багратіона і авангардом французької армії) Ростов виявляється поранений (під ним убита кінь, при падінні він контузії руку); він бачить наближаються французів і «з почуттям зайця, що тікає від собак», кидає пістолет у француза і біжить .

За участь у битві Ростов проведений в корнети і нагороджений солдатським Георгіївським хрестом. Він приїжджає з Ольмюца, де, готуючись до огляду, варто табором російська армія, в Ізмайловський полк, де знаходиться Борис Друбецкой, щоб побачитися з товаришем дитинства і забрати листи і гроші, надіслані йому з Москви. Він розповідає Борису і Бергу, який квартирує разом з Друбецкой, історію свого поранення - але не так, як це було насправді, а так, як зазвичай розповідають про кавалерійські атаки («як рубав направо і наліво» і т. п.) .

Під час огляду Ростов переживає почуття любові і обожнювання до імператора Олександра; це відчуття тільки посилюється під час Аустерлицької битви, коли Микола бачить царя - блідого, що плаче від поразки, одного посеред порожнього поля.

Князь Андрій аж до Аустерлицької бою живе в очікуванні великого подвигу, який йому призначено зробити. Його дратує все, що дисонує з цим його почуттям - і витівка офіцера-насмішника Жеркова, який привітав австрійського генерала з черговою поразкою австрійців, і епізод на дорозі, коли Лекарская дружина просить заступитися за неї і князь Андрій стикається з обозним офіцером. Під час Шенграбенского битви Болконський зауважує капітана Тушина - «невеликого сутулуватий офіцера» з негероической зовнішністю, командувача батареєю. Успішні дії батареї Тушина забезпечили успіх битви, але коли капітан доповідав Багратіона про дії своїх артилеристів, він боявся більше, ніж під час бою. Князь Андрій розчарований - його уявлення про героїчне не в'яжуться ні з поведінкою Тушина, ні з поведінкою самого Багратіона, нічого по суті не наказує, а лише погоджувався з тим, що пропонували йому під'їжджають ад'ютанта і начальники.

Напередодні Аустерлицької бою був військовий рада, на якій австрійський генерал Вейротер читав диспозицію майбутнього бою. Під час ради Кутузов відверто спав, не бачачи ніякого сенсу ні в якій диспозиції і передчуваючи, що завтрашнє бій буде програно. Князь Андрій хотів висловити свої міркування і свій план, але Кутузов перервав рада і запропонував усім розійтися. Вночі Болконський думає про завтрашній битві і про своє вирішальній участі в ньому. Він хоче слави і готовий віддати за неї все: «Смерть, рани, втрата сім'ї, ніщо мені не страшно».

На ранок, як тільки сонце вийшло з туману, Наполеон дав знак починати бій - це був день річниці його коронування, і він був щасливий і впевнений у собі. Кутузов ж виглядав похмурим - він відразу помітив, що у військах союзників починається плутанина. Перед боєм імператор запитує у Кутузова, чому не починається битва, і чує від старого головнокомандувача: «Тому і не починаю, государ, що ми не на параді і не на Царицином Лугу». Дуже скоро російські війська, виявивши ворога набагато ближче, ніж припускали, засмучують ряди і біжать. Кутузов вимагає зупинити їх, і князь Андрій з прапором у руках кидається вперед, тягнучи за собою батальйон. Майже відразу його ранять, він падає і бачить над собою високе небо з тихо повзуть по ньому хмарами. Всі його колишні мрії про славу здаються йому нікчемними; нікчемним і дрібним здається йому і його кумир, Наполеон, об'їжджали поле бою після того, як французи вщент розбили союзників. «Ось прекрасна смерть», - говорить Наполеон, дивлячись на Болконського. Переконавшись, що Болконський ще живий, Наполеон наказує віднести його на перев'язувальний пункт. У числі безнадійних поранених князь Андрій був залишений на піклування жителів.
Том другий

Микола Ростов приїжджає у відпустку додому; Денисов їде з ним. Ростов скрізь - і вдома, і знайомими, тобто всієї Москвою - прийнятий як герой, він зближується з Долоховим (і стає одним з його секундантів на дуелі з Безухова). Долохов робить пропозицію Соні, але та, закохана в Миколи, відмовляє; на прощальній гулянці, влаштованої Долоховим для своїх друзів перед від'їздом в армію, він обіграє Ростова (мабуть, не цілком чесно) на велику суму, як би бажаючи помститися йому за Сонін відмову.

У будинку Ростові панує атмосфера закоханості і веселощів, створювана насамперед Наташею. Вона чудово співає, танцює (на балу у Іогеля, вчителя танців, Наташа танцює мазурку з Денисовим, що викликає загальне захоплення). Коли Ростов після програшу повертається додому в пригніченому стані, він чує спів Наташі і забуває про все - про програш, про Долохова: «все це дурниця [...] а ось воно - справжнє». Микола визнається батька в програші; коли вдається зібрати потрібну суму, він їде в армію. Денисов, захоплений Наташею, просить її руки, отримує відмову і їде.

У Лисих Горах у грудні 1805 р. побував князь Василь з молодшим сином - Анатолем; мета Курагіна полягала в тому, щоб одружити свого безпутного сина на багатій спадкоємиці - княжни Марії. Княжну надзвичайно схвилював приїзд Анатоля; старий князь не хотів цього шлюбу - він не любив Курагин і не хотів розлучатися з дочкою. Випадково княжна Марія зауважує Анатоля, який обіймає її компаньйонку-француженку, m-lle Бурьен; до радості свого батька, вона відмовляє Анатолю.

Після Аустерлицької битви старий князь отримує лист від Кутузова, в якому сказано, що князь Андрій «впав героєм, гідним свого батька і своєї батьківщини». Там же йдеться, що серед убитих Болконський не виявлений; це дозволяє сподіватися, що князь Андрій живий. Тим часом княгиня Ліза, дружина Андрія, має народити, і в саму ніч пологів повертається Андрій. Княгиня Ліза вмирає; на її мертвому обличчі Болконський читає питання: «Що ви зі мною зробили?» - Почуття провини перед покійною дружиною більше не залишає його.

П'єра Безухова мучить питання про зв'язок його дружини з Долоховим: натяки знайомих і анонімний лист постійно порушують це питання. На обіді в московському Англійському клубі, влаштованому на честь Багратіона, між Безухова і Долоховим спалахує сварка; П'єр викликає Долохова на дуель, на якій він (який не вміє стріляти і ніколи не тримав перш пістолета в руках) ранить свого супротивника. Після важкого пояснення з Елен П'єр їде з Москви до Петербурга, залишивши їй довіреність на управління своїми великоросійськими маєтками (що складає більшу частину його стану).

По дорозі в Петербург Безухов зупиняється на поштовій станції в Торжку, де знайомиться з відомим масоном Осипом Олексійовичем Баздеева, який наставляє його - розчарованого, розгубленого, що не знає, як і навіщо жити далі, - і дає йому рекомендаційний лист до одного з петербурзьких масонів. По приїзді П'єр вступає до масонської ложі: він у захваті від відкрилася йому істини, хоча сам ритуал посвяти в масони його трохи бентежить. Сповнений бажання робити добро ближнім, зокрема своїм селянам, П'єр їде в свої маєтки у Київській губернії. Там він дуже завзято приступає до реформ, але, не маючи «практичної чіпкості», виявляється цілком обдуреним своєю довіреною особою.

Повертаючись з південного подорожі, П'єр відвідує свого друга Болконського в його маєтку Богучарова. Князь Андрій після Аустерліца твердо вирішив ніде не служити (щоб звільнитися від дійсної служби, він прийняв посаду по збору ополчення під керівництвом свого батька). Всі його турботи замикаються на синові. П'єр помічає «згаслий, мертвий погляд» свого друга, його відчуженість. Ентузіазм П'єра, його нові погляди різко контрастують з скептичним настроєм Болконського, князь Андрій вважає, що ні школи, ні лікарні для селян не потрібні, а скасувати кріпосне право потрібно не для селян - вони звикли до нього, - а для поміщиків, яких розбещує необмежена влада над іншими людьми. Коли друзі відправляються в Лисі Гори, до батька і сестри князя Андрія, між ними відбувається розмова (на поромі під час переправи): П'єр викладає князю Андрію свої нові погляди («ми живемо не сьогодні тільки на цьому клаптику землі, а жили і будемо жити вічно там, в усьому »), і Болконський вперше після Аустерліца бачить« високе, вічне небо »,« щось краще, що було в ньому, раптом радісно прокинулося в його душі ». Поки П'єр був у Лисих Горах, він насолоджувався близькими, дружніми відносинами не тільки з князем Андрієм, а й з усіма його рідними і домашніми; для Болконського із зустрічі з П'єром почалася (внутрішньо) нове життя.

Повернувшись з відпустки в полк, Микола Ростов відчув себе як вдома. Все було ясно, заздалегідь відомо, справедливість, потрібно було думати про те, чим годувати людей і коней, - від голоду і хвороб полк втратив майже половину людей. Денисов вирішується відбити транспорт з продовольством, призначений піхотному полку; викликаний до штабу, він зустрічає там Теляніна (на посаді обер-провіантмейстера), б'є його і за це повинен постати перед судом. Скориставшись тим, що він був легко поранений, Денисов відправляється в госпіталь. Ростов відвідує Денисова в госпіталі - його вражає вигляд хворих солдатів, що лежать на соломі та на шинелях на підлозі, запах гниючого тіла; в офіцерських палатах він зустрічає Тушина, втратив руку, і Денисова, який після деяких домовленостей погоджується подати государеві прохання про помилування.

З цим листом Ростов відправляється в Тільзіт, де відбувається побачення двох імператорів - Олександра і Наполеона. На квартирі Бориса Друбецкого, зарахованого до почту російського імператора, Микола бачить вчорашніх ворогів - французьких офіцерів, з якими охоче спілкується Друбецкой. Все це - і несподівана дружба обожнюваного царя з вчорашнім узурпатором Бонапартом, і вільне дружнє спілкування свитских офіцерів з французами - все дратує Ростова. Він не може зрозуміти, навіщо потрібні були битви, відірвані руки та ноги, якщо імператори так люб'язні один з одним і нагороджують один одного і солдатів ворожих армій вищими орденами своїх країн. Випадково йому вдається передати лист з проханням Денисова знайомому генералові, а той віддає його цареві, але Олександр відмовляє: «закон сильніше мене». Страшні сумніви в душі Ростова кінчаються тим, що він переконує знайомих офіцерів, як і він, незадоволених миром з Наполеоном, а головне - себе в тому, що государ знає краще, що потрібно робити. А «наша справа - рубатися і не думати», - говорить він, заглушаючи свої сумніви вином.

Ті підприємства, які затіяв у себе П'єр і не зміг довести ні до якого результату, були виконані князем Андрієм. Він перевів триста душ у вільні хлібороби (тобто звільнив від кріпосної залежності); замінив панщину оброком в інших маєтках; селянських дітей почали навчати грамоти і т. д. Навесні 1809 Болконський поїхав у справах до рязанські маєтку. По дорозі він помічає, як все навколо зелено і сонячно, тільки величезний старий дуб «не хотів підкорятися чарівності весни» - князю Андрію в лад з видом цього корявого дуба здається, що життя його скінчилася.

За опікунською справах Болконському потрібно побачитися з Іллею Ростов - повітовим предводителем дворянства, і князь Андрій їде в Відрадне, маєток Ростові. Вночі князь Андрій чує розмову Наташі і Соні: Наташа сповнена захвату від принади ночі, і в душі князя Андрія «піднялася несподівана плутанина молодих думок і сподівань». Коли - вже в липні - він проїжджав ту саму гай, де бачив старий корявий дуб, той перетворився: «крізь столітню жорстку кору пробилися без сучків соковиті молоде листя». «Ні, життя не скінчилося в тридцять один рік», - вирішує князь Андрій, він їде до Петербурга, щоб «взяти діяльну участь в житті».

У Петербурзі Болконський зближується з Сперанським - державним секретарем, близьким до імператора енергійним реформатором. До Сперанському князь Андрій відчуває відчуття захоплення, «схоже на те, яке він колись відчував до Бонапарта». Князь стає членом комісії складання військового статуту, У цей час П'єр Безухов теж живе в Петербурзі - він розчарувався в масонстві, примирився (зовні) зі своєю дружиною Елен; в очах світла він - дивак і добрий малий, але в душі його триває «важка робота внутрішнього розвитку ».

Ростови теж опиняються в Петербурзі, тому що старий граф, бажаючи поправити грошові справи, приїжджає в столицю шукати місця служби. Берг робить пропозицію Вірі і одружується з нею. Борис Друбецкой, вже близька людина в салоні графині Елен Безухова, починає їздити до Ростова, не в силах встояти перед чарівністю Наташі; в розмові з матір'ю Наташа зізнається, що не закохана в Бориса і не збирається виходити за нього заміж, але їй подобається, що він їздить. Графиня поговорила з Друбецкой, і той перестав бувати у Ростові.

У переддень Нового року повинен бути бал у єкатеринського вельможі. Ростови ретельно готуються до балу; на самому балу Наташа відчуває страх і непевність, захват і хвилювання. Князь Андрій запрошує її танцювати, і «вино її принади вдарило йому в голову»: після балу йому здаються незначними його заняття в комісії, мова государя в Раді, діяльність Сперанського. Він робить пропозицію Наташі, і Ростови приймають його, але за умовою, поставленому старим князем Болконским, весілля може відбутися тільки через рік. На цей рік Болконський їде за кордон.
Микола Ростов приїжджає у відпустку в Відрадне. Він намагається привести в порядок господарські справи, намагається перевірити рахунки прикажчика Митеньки, але з цього нічого не виходить. У середині вересня Микола, старий граф, Наташа і Петя зі зграєю собак та свитою мисливців виїжджають на велике полювання. Незабаром до них приєднується їх далекий родич і сусід («дядечко»). Старий граф зі своїми слугами пропустив вовка, за що ловчий Данило його вилаяв, ніби забувши, що граф його пан. У цей час на Миколу вийшов інший вовк, і собаки Ростова його взяли. Пізніше мисливці зустріли полювання сусіда - Ілагіна; собаки Ілагіна, Ростова і дядечка погнали зайця, але взяв його Дядечків кобель Лай, що привело в захоплення дядечка. Потім Ростов з Наташею і Петром їдуть до дядечка. Після вечері дядечко став грати на гітарі, а Наташа пішла танцювати. Коли вони поверталися в Відрадне, Наташа зізналася, що ніколи вже не буде так щаслива і спокійна, як тепер.

Настали святки; Наташа мліє від туги за князя Андрія - на короткий час її, як і всіх, розважає поїздка рядженими до сусідів, але думка про те, що «даром пропадає її кращий час», мучить її. Під час святок Микола особливо гостро відчув любов до Соні і оголосив про неї матері і батькові, але їх ця розмова дуже засмутив: Ростови сподівалися, що їх майнові обставини поправить одруження Миколи на багатій нареченій. Микола повертається в полк, а старий граф з Сонею і Наташею їде до Москви.

Старий Болконський теж живе в Москві, він помітно постарів, став дратівливим, стосунки з дочкою зіпсувалися, що мучить і самого старого, і особливо княжну Мар'ю. Коли граф Ростов з Наташею приїжджають до Болконским, ті приймають Ростових недоброзичливо: князь - з розрахунком, а княжна Марія - сама страждаючи від незручності. Наташу це боляче ранить; щоб її втішити, Марія Дмитрівна, в будинку якої Ростови зупинилися, взяла їй квиток до опери. У театрі Ростова зустрічають Бориса Друбецкого, тепер нареченого Жюлі Карагіной, Долохова, Елен Безухову та її брата Анатоля Курагіна. Наташа знайомиться з Анатолем. Елен запрошує Ростових до себе, де Анатоль переслідує Наташу, говорить їй про свою любов до неї. Він потай посилає їй листи і збирається викрасти її, щоб таємно вінчатися (Анатоль вже був одружений, але цього майже ніхто не знав).

Викрадення не вдається - Соня випадково дізнається про нього і визнається Марії Дмитрівні; П'єр розповідає Наташі, що Анатоль одружений. Що приїхав князь Андрій дізнається про відмову Наталки (вона надіслала лист княжни Марії) і про її роман з Анатолем; він через П'єра повертає Наташі її листи. Коли П'єр приїжджає до Наташі і бачить її заплакане обличчя, йому стає шкода її і разом з тим він несподівано для себе говорить їй, що якби він був «найкраща людина у світі», то «на колінах просив би руки і любові» її. У сльозах «розчулення і щастя» він їде.
Том третій

У червні 1812 р. починається війна, Наполеон стає на чолі армії. Імператор Олександр, дізнавшись, що ворог перейшов кордон, посилає до Наполеона генерал-ад'ютанта Балашева. Чотири дні Балашев проводить у французів, які не визнають за нею того важливого значення, яке він мав при російською дворі, і нарешті Наполеон приймає його в тому самому палаці, з якого відправляв його російський імператор. Наполеон слухає тільки себе, не помічаючи, що часто впадає в протиріччя.

Князь Андрій хоче знайти Анатоля Курагіна і викликати його на дуель; для цього він їде до Петербурга, а потім до Турецької армію, де служить при штабі Кутузова. Коли Болконський дізнається про початок війни з Наполеоном, він просить перекладу в Західну армію; Кутузов дає йому доручення до Барклая де Толлі і відпускає його. По дорозі князь Андрій заїжджає в Лисі Гори, де зовні все як і раніше, але старий князь дуже роздратований на княжну Мар'ю і помітно наближає до себе m-lle Bourienne. Між старим князем і Андрієм відбувається важка розмова, князь Андрій їде.

У Дрісского таборі, де знаходилася головна квартира російської армії, Болконський застає безліч протиборчих партій; на військовій раді він остаточно розуміє, що немає ніякої військової науки, а все вирішується «у лавах». Він просить у государя дозволу служити в армії, а не при дворі.

Павлоградський полк, в якому як і раніше служить Микола Ростов, вже ротмістр, відступає з Польщі до російських кордонів; ніхто з гусар не думає про те, куди і навіщо йдуть. 12 липня один з офіцерів розповідає в присутності Ростова про подвиг Раєвського, який вивів на Салтановський греблю двох синів і з ними поруч пішов в атаку; історія ця викликає у Ростова сумніви: він не вірить розповіді і не бачить сенсу в подібному вчинку, якщо це і було насправді. На наступний день при містечку Острівні ескадрон Ростова вдарив на французьких драгунів, тіснили російських улан. Микола взяв у полон французького офіцера «з кімнатним обличчям» - за це він отримав Георгіївський хрест, але сам він ніяк не міг зрозуміти, що бентежить його в цьому так званому подвиг.

Ростови живуть у Москві, Наташа дуже хвора, до неї їздять доктора; в кінці Петрівського посту Наташа вирішує говіти. 12 липня, в неділю, Ростови поїхали до обідні в домашню церкву Розумовських. На Наташу дуже сильне враження справляє молитва («Світом Господу помолимось»). Вона поступово повертається до життя і навіть знову починає співати, чого вона вже давно не робила. П'єр привозить Ростовим відозву государя до москвичів, всі зворушені, а Петя просить, щоб йому дозволили піти на війну. Не отримавши дозволу, Петя вирішує на наступний день піти зустрічати государя, що приїжджає в Москву, щоб висловити йому своє бажання служити батьківщині.

У натовпі москвичів, зустрічаючих царя, Петю ледь не задавили. Разом з іншими він стояв перед Кремлівським палацом, коли государ вийшов на балкон і почав кидати народу бісквіти - один бісквіт дістався Петі. Повернувшись додому, Петя рішуче оголосив, що неодмінно піде на війну, і старий граф на наступний день поїхав дізнаватися, як би прибудувати Петю куди-небудь побезопаснее. На третій день перебування в Москві цар зустрівся з дворянством і купецтвом. Всі були в розчулення. Дворянство жертвували ополчення, а купці - гроші.

Старий князь Болконський слабшає; незважаючи на те що князь Андрій у листі повідомляв батькові, що французи вже у Вітебська і що перебування його сім'ї в Лисих Горах небезпечно, старий князь заклав у своєму маєтку новий сад і новий корпус. Князь Микола Андрійович посилає керуючого Алпатича до Смоленська з дорученнями, той, приїхавши в місто, зупиняється на заїжджому дворі, у знайомого господаря - Ферапонтова. Алпатич передає губернатору лист від князя і чує рада їхати до Москви. Починається бомбардування, а потім і пожежа Смоленська. Ферапонтов, раніше не бажав і чути про від'їзд, несподівано починає роздавати солдатам мішки з продовольством: «Тягни все, хлопці! [...] Зважилася! Расея! »Алпатич зустрічає князя Андрія, і той пише сестрі записку, пропонуючи терміново їхати до Москви.

Для князя Андрія пожежа Смоленська «був епохою» - почуття озлоблення проти ворога змушувало його забувати своє горе. Його називали в полку «наш князь», любили його і пишалися ним, і він був добрий і лагідний «зі своїми полковими». Його батько, відправивши домашніх до Москви, вирішив залишитися в Лисих Горах і захищати їх «до останньої крайності»; княжна Мар'я не погоджується виїхати разом з племінниками і залишається з батьком. Після від'їзду Ніколушкі зі старим князем трапляється удар, і його перевозять у Богучарова. Три тижні розбитий паралічем князь лежить в Богучарове, нарешті він помирає, перед смертю попросивши прощення у дочки.

Княжна Марія після похорону батька збирається виїхати з Богучарова до Москви, але богучаровского селяни не хочуть випускати княжну. Випадково в Богучарове виявляється Ростов, легко вгамувала мужиків, і княжна може виїхати. І вона, і Микола думають про волю провидіння, що влаштувала їхню зустріч.

Коли Кутузов призначається головнокомандувачем, він закликає князя Андрія до себе, той прибуває в Царьов-Займище, на головну квартиру. Кутузов зі співчуттям вислуховує звістка про смерть старого князя і пропонує князю Андрію служити при штабі, але Болконський просить дозволу залишитися у полку. Денисов, теж прибув на головну квартиру, поспішає викласти Кутузову план партизанської війни, але Кутузов слухає Денисова (як і доповідь чергового генерала) явно неуважно, як би «своєю досвідченістю життя» зневажаючи все те, що йому йшлося. І князь Андрій їде від Кутузова зовсім заспокоєний. «Він розуміє, - думає Болконський про Кутузова, - що є щось сильніше і значніше його волі, - це неминучий хід подій, і він уміє бачити їх, вміє розуміти їх значення [...] А головне - це те, що він росіянин ».

Це ж. він говорить перед Бородінський бій П'єру, що приїхав, щоб бачити бій. «Поки Росія була здорова, їй міг служити чужій і був прекрасний міністр, але як тільки вона в небезпеці, потрібна своя, рідна людина», - пояснює Болконський призначення Кутузова головнокомандуючим замість Барклая. Під час бою князь Андрій смертельно поранений, його приносять у намет на перев'язувальний пункт, де він на сусідньому столі бачить Анатоля Курагіна - тому ампутують ногу. Болконський охоплений новим почуттям - почуттям співчуття і любові до всіх, в тому числі і до ворогів своїх.

Появі П'єра на Бородінському полі передує опис московського суспільства, де відмовилися говорити по-французьки (і навіть беруть штраф за французьке слово або фразу), де поширюються растопчінскіе афішки, з їх псевдонародним грубим тоном. П'єр відчуває особливе радісне «жертовне» почуття: «все дурниця в порівнянні з чим-то», чого П'єр не міг збагнути. По дорозі до Бородіну він зустрічає ополченців і поранених солдатів, один з яких говорить: «Усім народом навалитися хочуть». На полі Бородіна Безухов бачить молебень перед Смоленської чудотворною іконою, зустрічає деяких своїх знайомих, у тому числі Долохова, який просить вибачення у П'єра.

Під час бою Безухов виявився на батареї Раєвського. Солдати незабаром звикають до нього, називають його «наш пан»; коли закінчуються заряди, П'єр викликається принести нових, але не встиг він дійти до зарядних ящиків, як пролунав сильний вибух. П'єр біжить на батарею, де вже господарюють французи; французький офіцер і П'єр одночасно хапають один одного, але пролітала ядро змушує їх розтиснути руки, а підбігли російські солдати проганяють французів. П'єра жахає вид мертвих і ранених; він йде з поля бою і три версти йде по Можайський дорозі. Він сідає на узбіччя; через деякий час троє солдатів розводять поблизу багаття і звуть П'єра вечеряти. Після вечері вони разом ідуть до Можайська, по дорозі зустрічають берейтори П'єра, який відводить Безухова до заїжджого двору. Вночі П'єр бачить сон, в якому з ним говорить благодійник (так він називає Баздеева); голос говорить, що треба вміти поєднувати в своїй душі «значення всього». «Ні, - чує П'єр уві сні, - не з'єднувати, а сполучати треба». П'єр повертається до Москви.

ще два персонажі дані крупним планом під час Бородінської битви: Наполеон і Кутузов. Напередодні бою Наполеон отримує з Парижа подарунок від імператриці - портрет сина, він наказує винести портрет, щоб показати його старої гвардії. Толстой стверджує, що розпорядження Наполеона перед Бородінський бій були нітрохи не гірше за всіх інших його розпоряджень, але від волі французького імператора нічого не залежало. Під Бородіном французька армія зазнала моральну поразку - це і є, за Толстим, найважливіший результат битви.

Кутузов під час бою не робив ніяких розпоряджень: він знав, що вирішує долю бою «невловима сила, яка називається духом війська», і він керував цією силою, «наскільки це було в його владі». Коли флігель-ад'ютант Вольцоген приїжджає до головнокомандуючого зі звісткою від Барклая, що лівий фланг засмучений і війська біжать, Кутузов люто нападає на нього, стверджуючи, що ворог усюди відбитий і що завтра буде наступ. І цей настрій Кутузова передається солдатам.

Після Бородінської битви російські війська відступають до Філям; головне питання, яке обговорюють воєначальники, це питання про захист Москви. Кутузов, розуміє, що Москву захищати немає ніякої можливості, віддає наказ про відступ. У той же час Растопчин, не розуміючи сенсу того, що відбувається, приписує собі керівне значення в залишенні і пожежі Москви - тобто в подію, яке не могло відбутися з волі однієї людини і не могло не відбутися в тодішніх обставинах. Він радить П'єру їхати з Москви, нагадуючи йому його зв'язок з масонами, віддає натовпі на розтерзання купецького сина Верещагіна і їде з Москви. До Москви вступають французи. Наполеон стоїть на Поклонній горі, чекаючи депутації бояр і розігруючи в своїй уяві великодушні сцени; йому доповідають, що Москва порожня.

Напередодні залишення Москви у Ростові йшли збори до від'їзду. Коли підводи були вже укладені, один з поранених офіцерів (н

передодні кілька поранених були прийняті Ростова в будинок) попросив дозволу відправитися з Ростов на їх підводі далі. Графиня спочатку заперечувала - адже пропадало останній стан, - але Наташа переконала батьків віддати всі підводи пораненим, а більшу частину речей залишити. У числі поранених офіцерів, які їхали з Ростова з Москви, був і Андрій Болконський. У Митищах, під час чергової зупинки, Наташа увійшла в кімнату, де лежав князь Андрій. З тих пір вона на всіх відпочинку й нічлігу доглядала за ним.

П'єр не виїхав з Москви, а пішов зі свого будинку і став жити в будинку вдови Баздеева. ще до поїздки в Бородіно він дізнався від одного з братів-масонів, що в Апокаліпсисі передбачене навала Наполеона, він став обчислювати значення імені Наполеона («звіра» з Апокаліпсису), і число це було одно 666; та ж сума виходила з числового значення його імені. Так П'єру відкрилося його призначення - вбити Наполеона. Він залишається в Москві і готується до великого подвигу. Коли французи вступають до Москви, в будинок Баздеева приходить офіцер Рамбаль зі своїм денщиком. Божевільний брат Баздеева, який жив у тому ж будинку, стріляє в Рамбаль, але П'єр вириває в нього пістолет. Під час обіду Рамбаль відверто розповідає П'єру про себе, про свої любовні пригоди; П'єр розповідає французові історію свого кохання до Наташі. На ранок він вирушає в місто, вже не дуже вірячи своєму наміру вбити Наполеона, рятує дівчинку, вступається за вірменське сімейство, яке грабують французи; його заарештовує загін французьких улан.
Том четвертий

Петербурзька життя, «заклопотана тільки примарами, відображеннями життя», йшла по-старому. У Ганни Павлівни Шерер був вечір, на якому читалося лист митрополита Платона государеві і обговорювалася хвороба Елен Безухова. На другий день було отримано звістку про залишення Москви; через деякий час прибув від Кутузова полковник Мішо зі звісткою про залишення і пожежі Москви; під час розмови з Мішо Олександр сказав, що він сам стане на чолі свого війська, але не підпише світу. Тим часом Наполеон надсилає до Кутузову Ларінгстона з пропозицією миру, але Кутузов відмовляється від «якою б то не було угоди». Цар вимагає наступальних дій, і, незважаючи на небажання Кутузова, Тарутинське бій було дано.

Осінньої вночі Кутузов одержує звістку про те, що французи пішли з Москви. До самого вигнання ворога за межі Росії вся діяльність Кутузова має на меті лише утримувати війська від непотрібних наступів і зіткнень з гибнущим ворогом. Армія французів тане при відступі; Кутузов по дорозі з Червоного на головну квартиру звертається до солдатів і офіцерів: «Поки що вони були сильні, ми себе не шкодували, а тепер їх і пожаліти можна. Теж і вони люди ». Проти головнокомандувача не припиняються інтриги, і у Вільні государ вимовляє Кутузову за його повільність і помилки. Тим не менш Кутузов нагороджений Георгієм I ступеня. Але в майбутній кампанії - вже за межами Росії - Кутузов не потрібен. «Представнику народної війни нічого не залишалося, крім смерті. І він помер ».

Микола Ростов відправляється за ремонтом (купувати коней для дивізії) до Воронежа, де зустрічає княжну Марію, і в нього знову з'являються думки про одруження на ній, але його пов'язує обіцянку, дану їм Соні. Несподівано він отримує лист від Соні, в якому та повертає йому його слово (лист було написано за наполяганням графині). Княжна Марія, дізнавшись, що її брат перебуває в Ярославлі, у Ростові, їде до нього. Вона бачить Наташу, її горе і відчуває близькість між собою і Наташею. Брата вона застає в тому стані, коли він вже знає, що помре. Наташа зрозуміла сенс того перелому, який стався в князя Андрія незадовго до приїзду сестри: вона говорить княжни Марії, що князь Андрій «занадто хороший, він не може жити». Коли князь Андрій помер, Наташа і княжна Марія випробовували «побожне розчулення» перед таїнством смерті.

Заарештованого П'єра приводять на гауптвахту, де він міститься разом з іншими затриманими; його допитують французькі офіцери, потім він потрапляє на допит до маршала Даву. Даву був відомий своєю жорстокістю, але коли П'єр і французький маршал обмінялися поглядами, вони обидва смутно відчули, що вони брати. Цей погляд врятував П'єра. Його разом з іншими відвели до місця страти, де французи розстріляли п'ятьох, а П'єра та інших полонених відвели в барак. Видовище страти страшно подіяло на Безухова, в душі його «все завалилося в купу безглуздого сміття». Сусід по бараку (його звали Платон Каратаєв) нагодував П'єра і своєю ласкавою промовою заспокоїв його. П'єр назавжди запам'ятав Каратаєва як уособлення всього «російського доброго і круглого». Платон шиє французам сорочки і кілька разів зауважує, що і серед французів різні люди бувають. Партію полонених виводять з Москви, і разом з відступаючої армією вони йдуть по Смоленській дорозі. Під час одного з переходів Каратаєв хворіє і його вбивають французи. Після цього Безухову на привалі сниться сон, в якому він бачить куля, поверхня якого складається з крапель. Краплі рухаються, переміщаються; «ось він, Каратаєв, розлився і зник», - сниться П'єру. На ранок загін полонених був відбитий російськими партизанами.

Денисов, командувач партизанським загоном, збирається, з'єднавшись з невеликим загоном Долохова, напасти на великий французький транспорт з російськими полоненими. Від німецького генерала, начальника великого загону, прибуває посланий з пропозицією приєднатися для спільних дій проти французів. Цей посланий був Петя Ростов, що залишився на день в загоні Денісова. Петя бачить, як повертається в загін Тихон Щербатий, мужик, що ходив «брати мови» і уникнув погоні. Приїжджає Долохов і разом з Петром Ростовим їде на розвідку до французів. Коли Петя повертається в загін, він просить козака наточити йому шаблю, він майже засинає, і йому сниться музика. На ранок загін нападає на французький транспорт, і під час перестрілки Петя гине. Серед відбитих полонених був П'єр.

Після звільнення П'єр знаходиться в Орлі - він хворий, позначаються фізичні позбавлення, випробувані їм, але душевно він відчуває ніколи раніше не випробувану їм свободу. Він дізнається про смерть своєї дружини, про те, що князь Андрій ще місяць після поранення був живий. Приїхавши до Москви, П'єр їде до княжни Марії, де зустрічає Наташу. Закінчення та епіграф

Війна і мир

Категорія: Загальна література | Додав: Evrial (13.01.2011)
Переглядів: 1263 | Рейтинг: 1.3/3
Всього коментарів: 0
Залиште ваші враження. Ми завжди раді новим відгукам!
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Логін:
Пароль:
 
Карта сайта
Календар
Годинник
 >
Педагогічна преса

ЗОШ І-ІІІ ст. №5 м.Переяслава-Хмельницького - Україна © 2018Украинский портАл каталог сайтів Общественные науки в каталоге сайтов